O tom ako nie je dobré necítiť sa ok!

Svetová zdravotnícka organizácia (WOH-World Health Organization) v januári 2015 do sveta vypustila pár celkom desivých faktov: 

  • obezita a nadváha sa nachádza na 5. mieste rizikových faktorov predčasného úmrtia,
  • každý rok umrie v priemere 2,8 milióna dospelých na zdravotné komplikácie súvisiace s nadváhou a obezitou,
  • v roku 2014 malo nadváhu vo svete viac ako 1,9 miliárd ľudí,
  • z uvedeného čísla bolo než 600 miliónov ľudí obéznych,
  • približne 42 miliónov detí mladších než 5 rokov malo v roku 2013 nadváhu alebo obezitu.

Nadváha a obezita sa definujú ako abnormálne alebo nadmerné ukladanie množstva telesného tuku, ktoré spôsobuje rozsiahly dopad na zdravotný stav človeka. Rozdiel medzi nimi nie je veľký, podstatná je miera a rozsah dôsledkov.

Dôvody, prečo sa človek dopracuje k nadváhe alebo obezite sú rôzne. Najčastejšie sa jedná o „technickú chybu“ v rovnici výdaj=príjem. Jasné, netreba zabudnúť na rôzne genetické predpoklady, hormonálne a metabolické vplyvy, lieky a v neposlednom rade psychické faktory či nesprávne stravovacie návyky.

Miera dopadu je však o čosi závažnejšia. Prináša so sebou celý rad zdravotných problémov od pohybových a dýchacích ťažkostí cez cukrovku, kardiovaskulárne ochorenia, niektoré druhy rakoviny, ale taktiež estetické, no najmä psychické dôsledky.

Ideálna váha je natoľko subjektívna, že vlastne neexistuje. Je to tá, v ktorej sa vy cítite dobre, ktorá vám umožní ráno skoro vstať, pozrieť sa do zrkadla a obliecť si to, na čo máte práve chuť (nie to, do čoho s aktuálne „vorvete“). Tá, ktorá vám nebráni normálne fungovať, vyjsť do schodov (bez toho aby ste lapali po dychu nasledujúce dve hodiny), navliecť si plavky a veselo sa producírovať po kúpalisku. Tá, ktorá vám umožní zdravo sa stravovať a občas nezdravo ponocovať.

Áno, u niekoho je to súťažná forma s minimálnou vrstvou tuku a vody v tele, u druhého pevné krivky a u tretieho možno trochu svalstva na ramenách. Takže tak, je to rôzne. Základom je vlastná spokojnosť a dobrý pocit.

Ak ste však so všetkou úprimnosťou k sebe samému usúdili, že vnútorný stav zo seba nie je dobrý, treba niečo zmeniť, lebo nie je ok necítiť sa ok. Nie je v poriadku, keď vám vlastné telo a hlava bráni žiť.

Asi sa budete pýtať, kde treba začať. Jediné, čo viem je, že si to musíte upratať v hlave. Musíte vedieť, kam sa chcete dostať a čo chcete dosiahnuť, a keď toto bude, všetko pôjde. Pravda je, že môžete vykonávať akýkoľvek šport. Behajte, plávajte, cvičte, zdravo sa stravujte a hlavne buďte konzistentný a vytrvajte. To je cesta, ktorá vás dovedie tam, kde chcete skončiť. 

Ak máte pocit, že to sami nezvládnete, tak vyhľadajte trénera. Toho zvyčajne naozaj nájdete vo fitku (a to som ho nechcela ospevovať, no čo). Dbajte však na to, aby to bola osoba dostatočne vzdelaná, rozhľadená a vám sympatická. Táto osoba, vám totiž počas celého procesu bude všetkým, od kamaráta, cez učiteľa až po osobného motivátora.

Cesta za vysnenou postavou je beh na dlhú trať. Aj keď sa rozhodnete začať, vedzte, že to nie je niečo, čo dosiahnete rýchlo. Vyžaduje to obrovské množstvo času, trpezlivosti a každodennú prácu.

Ako náhle sa zamilujete do tohto procesu, už nikdy neskončíte. Verte mi, nikdy nebudete úplne spokojný. Neustále budete chcieť posúvať svoj vzhľad, výkon, akýkoľvek osobný limit. A o tom to je, posúvať sa a pracovať na sebe celý život.

Jasné, v živote je dôležitá rovnováha, a tak ako budete mať dni, ktoré celé prekrabičkujete a precvičíte, prídu dni, ktoré preležíte v posteli s tanierom koláčov. Ale to je v poriadku. Rovnováha. Treba vedieť, že občas to skutočne bude jednoduché a občas zas nie. Občas vás zasiahne kríza a lenivosť. Občas nie. Jediné čo treba vedieť je destinácia, kam smerujete. Potom treba začať a užívať si cestu.

Nikdy, naozaj nikdy sa na tej ceste nevzdajte!