Fitmaxáci na Majstrovstvách sveta 2016

V poslednom čase sa armwrestlingu teší čoraz väčšiemu záujmu a popularite. Dvaja mladíci z Oravy, Daniel Roman (21) a Ján Gábor (18), sa tomuto športu venujú už niekoľko rokov a v októbri sa zúčastnili na Majstrovstvách sveta v Bulharsku. My sme sa ich rozhodli trošku vyspovedať. :) 

Prečo práve armwrestling?

Dano: Vždy ma zaujímali hlavne silové športy, obdivoval som ľudí, ktorí dokázali dvíhať ťažké váhy (smiech). Úplný začiatok bol u nás v dedinke Vasiľov,  kde máme staršiu obecnú posilňovňu. Bol tam aj stôl na pretláčanie a ako mladí chlapci sme si zakaždým radi porovnávali sily. Vždy som túžil víťaziť a byť najlepší, tak som sa o to začal viac zaujímať. Jedného dňa si ma všimla už pretekárka armwrestlingu Judita Olešová, ktorá ma hneď posunula k viacnásobnej majsterke sveta Snezhane Babaieva. Snezhana pracovala vo Fitmaxgym-e, kde sme začali pod jej dohľadom tvrdo trénovať.Bolo to úžasné cvičiť s majsterkou sveta, no ešte lepšie bolo, že sme trénovali vo fitku, ktoré vlastnil môj idol Ľubomír Jagnešák, taktiež mnohonásobný majster sveta. Bol som nadšený a veľmi motivovaný.Môj cieľ bol zdokonaľovať a posúvať sa smerom na hor.

Ján: Začal som s kamarátmi cvičiť vo fitku a všimol som si skupinku ľudí, ktorá sa pretláčala, hovorím si, idem to skúsiť. Hneď ako som prišiel k stolíku, bolo tam krásne dievča, pamätám si, že mala najkrajší úsmev, aký som doposiaľ videl. Vtedy som nevedel kto to je, no bola to Snezhana Babaieva. Ukázal som jej ako pretláčam a ona ma hneď začala podporovať. Predviedla mi správnu techniku a potom sa ma spýtala,či by som nechcel začať pretláčať. Stal som sa tak členom klubu AŠK Orava.

 

V tomto športe ste obaja absolvovali veľa súťaží, či už na doma alebo v zahraničí. Aký to bol pocit stáť zoči voči oproti svojim súperom v Bulharsku?

Dano: Bol to neopísateľný pocit stáť na jednom obrovskom pódiu a súťažiť so súpermi z celého sveta. Masy ľudí kričali a povzbudzovali svoje krajiny. Bol to jeden z mojich snov súťažiť na Majstrovstvách sveta, hoci pre mňa samotná súťaž nedopadla veľmi dobre, bol som najšťastnejší človek, že som sa jej vôbec mohol zúčastniť.

Ján: Absolvoval som veľa súťaží, ale najviac na Slovensku. Som dvojnásobný majster a vicemajster Slovenska, ľavú ruku mám slabšiu. V zahraničí mám za sebou menej súťaží, pocit v Bulharsku bol neopísateľný, jedinečný a vzrušujúci.

 

Koľko síl vás stála príprava?

Dano: O tom, že idem na MS som sa dozvedel na reprezentačnom sústredení, ktoré sa konalo vo Vavrečke vo fitku KasprofSecurityCrossGym 365, kde ma oslovil reprezentačný tréner juniorov a oznámil mi túto skvelú správu. Nemal som už veľa času na prípravu, keďže som sa to dozvedel len mesiac pred MS. Potreboval som schudnúť 10kg, aby som mohol ísť do kategórie do 85kg, bolo to pre mňa veľmi namáhavé, denné odriekanie jedál, ktoré mám rád a  ranné kardia nalačno. Bol som veľmi unavený, ale zvládol som to.

Ján: Príprava bola náročná, či už po fyzickej, psychickej alebo finančnej stránke. Majstrovstvá sveta mi financoval Fitmax gym za čo som nesmierne vďačný. Podmienkou nominácie na MS bolo vyhrať majstrovstvá Slovenska, ale mávali sme aj sústredenia, pri ktorých sa preverovali pretekári. Bolo to naozaj tvrdé a náročné. Každý tréning bol ďalší krok k úspechu. Odrieknuť som si musel hlavne sladké veci, aby som si udržal váhu.

 

Plánujete pokračovať v armwrestlingu? Čo je vaším najväčším cieľom a kde sa vidíte o 5 rokov v tomto športe?

Dano: Áno samozrejme, že plánujem pokračovať v armwrestlingu a ďalej sa zdokonaľovať . Mojim najväčším cieľom je vyhrať MS. Dúfam, že sa o 5 rokov  budem môcť postaviť na stupienok prvých troch víťazov.

Ján: Áno, pokračovať určite budem, je to krásny šport, hoci nie tak populárny. Mojím najväčším cieľom je vyhrať MS. Síce neviem, kde budem o 5 rokov, ale určite chcem trénovať ďalšie mladé nádeje tohto športu.

Ako ukončíte rok 2016?

Dano: Rok 2016 by som chcel ukončiť už len jednou súťažou, 2 kolo Slovenskej národnej ligy pretláčania.

Ján: Rok 2016 zakončím 2 kolom SNPL, v ktorom by som chcel posledný krát vyhrať juniorku, ale budem sa uchádzať aj o miesto v senioroch.